Dlaczego sportowe samochody mają napęd na tył?

Napęd na tylne koła nie bez przyczyny nazywany jest napędem klasycznym – to właśnie taki jego rodzaj stosowany był w pierwszych samochodach. Układ napędowy to mechanizm złożony z wielu elementów, które razem pozwalają przenieść moc i moment obrotowy silnika na koła. W dostępnych na rynku pojazdach można spotkać cztery rodzaje napędu: przedni albo tylny układ zespolony, układ klasyczny lub też 4×4.

Różnice między rodzajami napędów

Jeśli moc przenoszona jest na tylną oś, a silnik, sprzęgło i skrzynia biegów znajdują się w tylnej części samochodu, to jest to tylny układ zespolony. Takie rozwiązanie ma ogromną zaletę – dociążenie napędzanych kół i niewielkie straty momentu napędowego powodują, że auto bardzo szybko przyspiesza. Wadą jest natomiast duży koszt produkcji oraz nadmierne zużycie tylnych opon.

Analogicznie wygląda przedni układ zespolony, czyli taki, gdzie silnik, sprzęgło i skrzynia biegów zlokalizowane są z przodu pojazdu, a moc przenoszona jest na przednią oś. To rozwiązanie z kolei jest ekonomiczne w produkcji (i dlatego jest często stosowane przez producentów samochodów), ale niesie za sobą wiele wad, m.in. mało miejsca z przodu skutkuje tym, że silnik musi być niewielkich rozmiarów, a więc też niewielkiej mocy.

Kiedy weźmiemy pod uwagę powyższe argumenty, napęd 4×4 wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Siła napędowa rozdzielona równomiernie na cztery koła faktycznie gwarantuje najlepszą trakcję niezależnie od nawierzchni. Gdzie zatem jest haczyk? W opłacalności, bo napęd 4×4 jest droższy w produkcji, a do tego jego znaczna masa zwiększa zużycie paliwa.

Producenci samochodów sportowych szukają złotego środka, czyli rozwiązania, które z konstrukcji napędu pozwoli wyciągnąć jak najlepsze osiągi auta.

Jak jest zbudowany napęd na tył?

Samochody z napędem na tył w wersji klasycznej silnik, sprzęgło i skrzynię biegów mają z przodu, nad przednią osią. Wał przegubowy łączy skrzynię biegów z przekładnią główną, która z kolei poprzez półosie równej długości przenosi pęd na tylne koła. W taki sposób moment obrotowy silnika przenoszony jest na tylną oś i auto może się poruszać. Warto zwrócić uwagę, że przy takiej konstrukcji elementy napędowe działają oddzielnie względem układu kierowniczego.

Co daje napęd na tył?

Właśnie dzięki temu, że w autach z napędem na tył układ kierowniczy nie łączy się z konstrukcją napędu, przednie zawieszenie może być prostsze i lżejsze niż to w autach z napędem na przód. Kiedy tył jest dociążony, przednie koła mają większą swobodę ruchu, a w efekcie łatwiej jest manewrować samochodem i płynnie dopasowywać tor jazdy do drogi. A do tego dzięki odpowiedniemu rozłożeniu sił opony zużywają się równomiernie, czyli rzadziej je wymieniamy.

Napęd na tył ma duże znaczenie w sportowych samochodach. Oprócz wspomnianej już lepszej zwrotności taka konstrukcja napędu sprawia, że z przodu auta znajdzie się miejsce dla większego silnika, np. ośmio- albo nawet dwunastocylindrowego.

Sportowe auta z napędem na tył

Silnik o dużej pojemności to większa moc, czyli to, co entuzjaści sportowych samochodów lubią najbardziej. Do tego szerokie możliwości manewrowania pojazdem i otrzymujemy spełnienie niejednego marzenia.

Zdecydowana większość aktualnie produkowanych samochodów to te z napędem na przednią oś. To rozwiązanie jest tańsze w produkcji, a skoro takich aut jest dużo, to i wielu kierowców preferuje jazdę właśnie nimi. Prowadzenie samochodu z napędem na tył wymaga trochę więcej umiejętności. Jeśli chcesz się przekonać, jak bardzo jazda autem z napędem na tył różni się od przejażdżki tym przednionapędowym, zgłoś się do naszej wypożyczalni samochodów sportowych. W ofercie znajdziesz dwa naprawdę wyjątkowe modele: Dodge Challenger SRT Hellcat oraz Chevrolet Camaro 2SS Fifty. Już kilka godzin za kierownicą któregoś z nich da Ci niezapomniane wrażenia! A kiedy następnym razem (szczególnie zimą!) nadarzy się okazja do prowadzenia samochodu z napędem na tył, będziesz już wiedział, czego się spodziewać.

Otagowano .Dodaj do zakładek Link.

Możliwość komentowania została wyłączona.